A Magyar Pünkösdi Cigánymisszió nemcsak a hitélet és a szociális segítségnyújtás területén tevékenykedik, hanem kiemelten fontosnak tartja a roma kultúra hagyományainak megőrzését és továbbadását is. Intézményeiben a gyermekek és fiatalok nemcsak tanulják, hanem át is élik a cigányság gazdag kulturális örökségét – a zene, a tánc, a mesék és az ünnepek révén mindennapjaik részévé válik ez az élő hagyomány.

A misszió fenntartásában működő Reményhír Intézmény diákjai számára a roma kultúra ápolása nem csupán egy-egy ünnepi alkalomra korlátozódik, hanem a mindennapok része. Az általános iskolások a roma népismeret tantárgy keretében heti egy alkalommal tanulnak a cigányság történelméről, zenéjéről, táncairól, irodalmáról és gasztronómiájáról, emellett a napközis foglalkozásokon is lehetőség nyílik a kulturális örökség játékos formában történő megismerésére.

A diákok minden évben részt vesznek az Országos Roma Népismereti Versenyen, ahol kiemelkedő eredményeket érnek el. Az idei év különösen büszkeségre ad okot: két tanuló is bejutott az április 15-i döntőbe.

A roma hagyományok a képzőművészetekben is visszaköszönnek. Az iskola művészeti tagozata hangsúlyos figyelmet fordít a roma kultúra vizuális megjelenítésére. Ezt bizonyítja, hogy a Roma Népismereti Verseny rajzpályázatán a békési diákok különdíjat is nyertek.

Roma Kultúra Napja – identitás és hagyomány

A Nemzetközi Roma Napot, Roma Kultúra Napját április 8-án ünneplik világszerte, emléket állítva az 1971-ben Londonban megrendezett első Roma Világkongresszusnak. Ezen az eseményen fogadták el a roma nép zászlaját és himnuszát, valamint megfogalmazták a közösség összetartozását és kulturális örökségének fontosságát hangsúlyozó alapelveket. Azóta ez a nap a roma identitás és hagyományok ünnepe, amely lehetőséget teremt a kultúra bemutatására és elismerésére.

A Magyar Pünkösdi Cigánymisszió intézményeiben kiemelten fontos ez a nap. A diákok idén is zenés-táncos produkcióval ünnepelnek, majd ezt követően az Élővíz-csatornához sétálnak, ahol a hídról virágszirmokat szórnak a vízbe. Ez a gesztus a romák számára a tavasz érkezését és az újrakezdést jelképezi.

Szintén a cigányság kultúrájának népszerűsítését szolgálja a ”Zhanes romanes?”elnevezésű program, amelyet minden évben a Nemzetiségek Napjához kapcsolódva rendeznek meg. A zenés-táncos eseményen nemcsak a hagyományokat mutatják be, hanem izgalmas vetélkedők is színesítik a programot.

Hagyományőrzés a legkisebbek körében

Már a legfiatalabb generáció számára is fontos a kultúra megismertetése. Az Epreskerti és a Hunyadi téri Óvodákban a pedagógusok különféle foglalkozásokat szerveznek a Roma Kultúra Napja alkalmából, így a gyerekek játékos formában ismerkedhetnek meg a cigány hagyományokkal.

Az évközben megtartott Cigánykerék című programsorozat is számos lehetőséget nyújt a hagyományok életben tartására. A névválasztás szimbolikus: a cigánykerék az egyik legismertebb roma jelkép, amely a kultúra dinamizmusát és folyamatos megújulását is kifejezi.

Közösségi programok és zenei hagyományok

Nemcsak az oktatási intézményekben, hanem a misszió által működtetett Csillagpontokban és nyári táborokban is kiemelt szerepet kap a kulturális ismeretek átadása, és a Lélekben rendben című előadássorozat részeként is több alkalommal szó esett a témáról.

A Kömlői Jelenlétponton a FETE program részeként működő Lorka program kifejezetten a roma zenei hagyományokat ápolja. Ezek az események mindig jó hangulatban telnek, hiszen a tánc mellett autentikus hangszerek is előkerülnek a fiatalok legnagyobb örömére. A zenei foglalkozásokat Farkas Zsolt, a hazai cigány kultúra egyik legelismertebb képviselője vezeti. Az általa irányított programok hatalmas sikert aratnak – olyannyira, hogy a kömlői gyermekek már Budapesten is felléptek.

A hagyományokhoz a gasztronómia is hozzátartozik, gyakran rotyognak a Jelenlétpont főzőklubjának edényeiben cigány ételek, így az ízek világán keresztül is életben tartják a tradíciókat.

Együtt a hagyományokért és a közösségért

A Magyar Pünkösdi Cigánymisszió elkötelezetten ápolja a roma kultúrát – legyen szó oktatásról, művészetekről, zenéről, gasztronómiáról vagy közösségi eseményekről. A változatos programok és kezdeményezések biztosítják, hogy a fiatalok már gyermekkoruktól kezdve megismerjék és megőrizzék ezt a gazdag örökséget, miközben egy összetartó közösség részévé válnak.

Bejegyzés megosztása

Facebook

További friss híreink

Eseménynaptár

2025. május 8.
  • 2025. május 8. 17:00

    Esemény: Házi csoport Körösnagyharsány

    Helyszín: Körösnagyharsány, 5539 Magyarország


     

  • 2025. május 8. 17:00

    Esemény: Házi csoport Nyírpilis

    Helyszín: Nyírpilis, Magyarország


     

  • 2025. május 8. 17:00

    Esemény: Istentisztelet Hajdúhadház

    Helyszín: Hajdúhadház, Magyarország


     

  • 2025. május 8. 17:30

    Esemény: Házi csoport Mezőberény

    Helyszín: Mezőberény, 5650 Magyarország


     

  • 2025. május 8. 18:00

    Esemény: Házi csoport Kiskunmajsa

    Helyszín: Kiskunmajsa, 6120 Magyarország


     

  • 2025. május 8. 18:00

    Esemény: Házi csoport Kótaj

    Helyszín: Kótaj, Magyarország


     

  • 2025. május 8. 18:00

    Esemény: Házi csoport Mezőtárkány

    Helyszín: Mezőtárkány, 3375 Magyarország


     

  • 2025. május 8. 18:00

    Esemény: Házi csoport Rohod

    Helyszín: Rohod, 4563 Magyarország


     

  • 2025. május 8. 18:00

    Esemény: Ifjúsági alkalom Verpeléten

    Helyszín: Verpelét, Kossuth u. 24. Közösségi Ház


     

  • 2025. május 8. 18:00

    Esemény: Istentisztelet Egerben

    Helyszín: Eger, Malomárok u. 1.


     

Kövess bennünket közösségi oldalainkon is!

Kapcsolódó bejegyzések