A Cigány Módszertani és Kutató Központ képviselői egy felejthetetlen szakmai úton vettek részt Máltán. Az utazás célja az volt, hogy a résztvevők tanuljanak a máltai fogadószervezet jó gyakorlataiból, kulturális tapasztalatokat szerezzenek, és erősítsék közösségüket. A delegációt a térség egyik vezető felnőttképző szervezete, a Pastoral Formation Institute fogadta.
A néhány napos program során a résztvevők átfogó képet kaptak a máltai felnőttoktatás módszertanáról és gyakorlati működéséről valamint betekintést nyerhettek a katolikus kötődésű szervezet szerteágazó munkájába.
– „Úgy véljük, a Máltán szerzett tapasztalatokat kollégáink a jövőben is kamatoztatni tudják. Innovatív módszereket vezethetnek be, új megközelítéseket sajátíthatnak el, amelyekkel hatékonyabban szólíthatják meg célcsoportjukat” – emelte ki Gálné Erdész Orsolya, az MPE OCM koordinációs misszióvezető-helyettese.
A látogatás során a misszió szakemberei lehetőséget kaptak arra, hogy nemzetközi perspektívából szemléljék saját tevékenységüket, és új inspirációkat merítsenek.
– „Nagyon sok olyan kulcsmondatot hallottunk az előadásokon, amelyek összhangban vannak missziónk látásmódjával. Különösen motiváló volt látni, hogy az általunk képviselt értékeket milyen hatékonyan alkalmazzák a máltai szervezetek” – tette hozzá Hajnalné Gál Edina, a Pünkösdi Cigánymisszió képzési-nevelési igazgatója.
Kulturális élmények és közösségépítés
A szakmai programok mellett a résztvevők betekintést nyerhettek Málta történelmébe és kulturális örökségébe is.
Tóth Tivadar lelkipásztor különösen értékesnek tartotta a közös gondolkodást és az együttműködési lehetőségeket:
– „Nagy öröm volt számomra, hogy részt vehettem ezen az úton. Jó volt látni, hogy a máltai szervezet is hasonlóan sokrétű missziós tevékenységet végez, mint mi. A tapasztalatok megosztása mindannyiunk munkáját előremozdíthatja.”
A jövő építése közösen
A Pastoral Formation Institute által biztosított szakmai műhelyek, interaktív tréningek és személyes találkozások nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a Cigány Módszertani és Kutató Központ munkatársai új szemléletmódokat sajátítsanak el. Az itt megszerzett tudást és inspirációt a hazai oktatási és missziós munkában is hasznosítani kívánják.
A máltai út nemcsak szakmai, hanem közösségi szempontból is maradandó élményt jelentett a résztvevők számára. A tapasztalatok beépítése már elkezdődött, így a program hatása a jövőben is érezhető lesz a misszió által indított felnőttképzésben.
A program 2023-1-HU01-KA122-ADU-000147969 számú a CIMOK munkatársak fejlesztése európai szakmai környezetben pályázatnak köszönhetően valósul meg.