Az MPE OCM az orosz-ukrán háború kitörése óta fogad és gondoz magyar ajkú, Ukrajnából, Kárpátalja területéről elmenekült cigány embereket.
Munkatársaink számára a háború első napjától nem volt kérdés, hogy tenni kell. Az sem, hogy menni, segíteni kell. Az Országos Cigánymissziónak nem volt elkülönített költségvetése, nem volt külön forrása arra, hogy a Kárpátaljáról menekülő embereket befogadja, elszállásolja, ellássa és gondozza. Mégis megtette, megteszi a háború első napjától kezdve.
Az elmúlt négy hónapban közel 400 embert fogadtunk be az ország minden területén a közösségi házainkba, imaházainkba, és gondoskodtunk róluk. Nekik a szállás, élelem, gyógyszer biztosítása mellett szociális szolgáltat is nyújtunk, melynek keretében segítjük őket a dokumentumaik, okmányaik beszerzésében, rendezésében. Több várandós kismamát fogadtuk be, akiknek a terhesgondozáshoz nyújtunk segítséget. Személyesen kísérjük őket a vizsgálatokra, és mindent megteszünk annak érdekében, hogy a gyermek egészségesen fejlődjön és jöjjön a világra, beleértve a magzat és az édesanya számára is szükséges vitaminokat.
A háborús menekülteknek nyújtott kormányzati finanszírozások mellett, a Samaritan’s Purse Canada nemzetközi missziós szervezet támogatásával a segítő tevékenységeket ki tudtuk bővíteni. 2022. június 1-én elindítottuk a Holisztikus kríziskezelés az ukrán menekültválság okán az MPE OCM-nél című programunkat, melynek keretén belül a befogadott gyermekek és felnőttek számára tudunk komplex ellátást és fejlesztő támogatást nyújtani. Testi, lelki és mentális krízisállapotra reagálunk. A szállás, étkezés biztosítása mellett családsegítő koordinátorok segítik a felnőtteket a munkavállalásban, segítjük őket az egészségügyi és szociális ellátáshoz való hozzáféréshez. Egy életvezetési és mentálhigiénés tanácsadó szakemberekből álló csoport tervezett, összehangolt program keretén belül kilenc helyszínen segíti a felnőtteket az életút tervezésben. Ennek a programnak az a célja, hogy képet kapjunk arról, hogy a befogadottak hogyan látják aktuálisan magukat, a helyzetüket és a lehetőségeiket, továbbá az, hogy a terveik eléréshez hogyan és mivel tudja a misszió segíteni őket.
A szakemberekből álló csoport másik fontos feladata, hogy a hozzánk érkezett menekült gyerekekkel foglalkozzon. Fejlesztő- és gyógypedagógusaink, tanítóink és terapeutáink a foglalkozások alatt felmérik és fejlesztik a gyerekek tudás és készségszintjét annak érdekében, hogy elősegítsék óvodai, iskolai integrációjukat, életben való boldogulásukat.
Szolgálatunk fontos része, hogy a gondozásunk alatt álló embereknek hirdessük Krisztus megváltó Örömhírét, a helyi gyülekezeti közösségek pedig befogadják őket. A fent említett program elengedhetetlen eleme, hogy a fejlesztési, gondozási tervet nem csak személyre szabva dolgozzuk ki, hanem hogy azok bibliai alapokon nyugodjanak.
Hálásak vagyunk a támogatásokért, a lehetőségekért, hogy Krisztus szeretetén és irgalmasságán keresztül képviselhetjük Őt, és a segítségnyújtás által eljuthatunk a szívükhöz is, gondozhatjuk testi és lelki sebeiket. Örömmel látjuk, hogy a menekülő emberek is sokkal nyitottabbak Isten jelenlétére. Olyan életváltozásoknak vagyunk a szemtanúi, melyek további reménységgel töltik meg a jövőt. Az emberek megtérnek, Istennel akarják tovább járni útjukat, tanulni és dolgozni szeretnének, készek a tartós életváltozásra.
„Mert éheztem és ennem adtatok, szomjaztam, és innom adtatok, jövevény voltam és befogadtatok, mezítelen voltam és felruháztatok, beteg voltam, börtönben voltam és eljöttetek hozzám.” (Máté 25,35–36)